Výměna oleje v předních tlumičích

a taky vejfuky, brzdy, gumy a jiný drobnosti...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMKS
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 2516
Registrován: stř bře 21, 2007 18:28:49
Bydliště: okr. Břeclav

Výměna oleje v předních tlumičích

Příspěvek od MMKS » ned srp 26, 2012 13:54:54

Když jsem teď nechával přezouvat přední, tak mě mechoš tvrdil, že je dost doskákaná a že si myslí, že už by bylo potřeba vyměnit olej v předních vidlicích, protože to netlumí asi tak jak má.
Já na motorce cítím vibrace při hodně prudkém brždění (ze předku), ale třeba na okruhu, kde jsem brzdil daleko víc jsem to necítil (možná jen v návalu adrenalinu nevnímal). Taky na místních silnicích cítím, že předek odskakuje, ale tady jsou silnice dost hrůza. Oskákanou gumu jsem si vysvětloval naloženou mašinou na dovči, kde dostala asi taky zabrat.
Bohužel nevím najeté km, takže nemůžu postupovat podle manuálu a postupně ztrácím důvěru v mechanika, abych mu mašinu dal "opravovat" jen na základě jeho tvrzení. Do nastavení podvozku jsem raději nedrbal.
Na Rexovi jsem to neřešil, protože tam mě 2x teklo gufero, takže se to řešilo s tím.
Takže jak to jde poznat? Je nutná celá demontář vidlí, nebo je možné olej nějak vylít, vytáhnout? A nebo se s výměnou oleje mění už automaticky gufere, prachovky atd.?
Dík
ZX-12R naked

Uživatelský avatar
Zubr
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 1081
Registrován: pon úno 06, 2006 17:20:28
Bydliště: Chomutov

Re: Výměna oleje v předních tlumičích

Příspěvek od Zubr » pon srp 27, 2012 18:08:16

Čau, neříkám, že by nebylo potřeba vyměnit olej ve vidli, ale vůbec si nepomůžeš. Problém je v tom, že ta motorka je stavěná na nějakou váhu na předku, a tudíž je příliš tvrdá pružina, kterou bohužel nezměkčíš jen povolením předpětí (musela by se vyměnit), ale dá se sní jezdit. Ale chtě nechtě musíš sáhnout do nastavení útlumů a celkově změkčit jejich reakci. No naladit to není sranda, ale v nynějším stavu to musí být taky trága. Rada: Jestli se toho bojíš, tak bych to asi dal k Halbichovi, aby vyměnil i ten olej a nastavil to. Je jasný, že to bude chtít nějaký love. :wink: Tom
NINJA ZX 9R 2000 červená na negativu zelená=kawakamufláž woe
CKC#068

Řečník z aragonitových jeskyní

Uživatelský avatar
ZRX 1984
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 9171
Registrován: pon dub 07, 2008 12:57:06
Bydliště: Hradec Králové

Re: Výměna oleje v předních tlumičích

Příspěvek od ZRX 1984 » pon srp 27, 2012 19:17:48

To naladíš sám, chce to jezdit a zkoušet. Zubříku, Halbicha má daleko....
ZZR 1400
ZRX 1200 R Edie Lawson 05
ZRX 1200 S alpský běžec
KLX 250
CKC #909

Uživatelský avatar
MMKS
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 2516
Registrován: stř bře 21, 2007 18:28:49
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Výměna oleje v předních tlumičích

Příspěvek od MMKS » pon srp 27, 2012 19:44:08

no předchozí majitel měl tak min o 20-30 kilo víc než já, do toho to měl na okruh a váhu posezem asi víc na předku, takže je dost možné, že si to utáhl. Laborovat s nastavením jsem zkoušel na Rexovi a dalo mě to pak dost zabrat to dát aspoň do nějak přijatelného stavu a to nevím, jeslti to bylo dobré, nebo jsem si jen zvykl.
Co jsem četl na motorkářích, tak olej tam dost lidí mění každé 2 sezony a argumenty byly celkem rozumné, takže to asi udělám taky a podvozek budu muset svěřit někomu, kdo se v tom fakt vyzná.
ZX-12R naked

Uživatelský avatar
Zubr
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 1081
Registrován: pon úno 06, 2006 17:20:28
Bydliště: Chomutov

Re: Výměna oleje v předních tlumičích

Příspěvek od Zubr » pon srp 27, 2012 20:22:48

I kdyby to bylo v origo nastavení,tak bez předních kapot je to problém. Ono se to nezdá, ale jsou celkem těžký a umístěný dost v předu. Navíc origo řídítka taky posouvají váhu řidiče na předek, takže jestli je máš vyšší, tak je to problém a tělem zatěžuješ zadek. Nejsi sám kdo řeší tyhle problémy, streetová moto se musí přenastavit. Bohužel předpětí pružiny nemá žádný vliv na její tvrdost, ale když to předpětí povolíš (max. tak o 4mm), tak nějakou tu váhu dopředu přesuneš, protože o ty cca 4mm snížíš výšku předku. Pokud to snížíš víc, tak už začneš měnit geometrii celé moto, ty čtyři mm., jen vykompenzují, tu chybějící váhu a dostane moto na standardní geometrii. No a útlumy, kapitola sama pro sebe, v tom ti neporadím, to bych na tom musel jezdit a to hodně fakt hodně, je to styl pokus omyl a pochopit tu motorku. :wink:
NINJA ZX 9R 2000 červená na negativu zelená=kawakamufláž woe
CKC#068

Řečník z aragonitových jeskyní

Uživatelský avatar
ZRX 1984
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 9171
Registrován: pon dub 07, 2008 12:57:06
Bydliště: Hradec Králové

Re: Výměna oleje v předních tlumičích

Příspěvek od ZRX 1984 » pon srp 27, 2012 20:40:02

MMKS píše:no předchozí majitel měl tak min o 20-30 kilo víc než já, do toho to měl na okruh a váhu posezem asi víc na předku, takže je dost možné, že si to utáhl. Laborovat s nastavením jsem zkoušel na Rexovi a dalo mě to pak dost zabrat to dát aspoň do nějak přijatelného stavu a to nevím, jeslti to bylo dobré, nebo jsem si jen zvykl.
Co jsem četl na motorkářích, tak olej tam dost lidí mění každé 2 sezony a argumenty byly celkem rozumné, takže to asi udělám taky a podvozek budu muset svěřit někomu, kdo se v tom fakt vyzná.
To nevím teda, já ho na rexovi měnil teď po 50 tisících a řekl bych prvně :-)
ZZR 1400
ZRX 1200 R Edie Lawson 05
ZRX 1200 S alpský běžec
KLX 250
CKC #909

Uživatelský avatar
MMKS
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 2516
Registrován: stř bře 21, 2007 18:28:49
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Výměna oleje v předních tlumičích

Příspěvek od MMKS » pon srp 27, 2012 21:28:04

OK dík, toto mě nenapadlo, že to bude mít takový vliv i na samotné tlumiče, i když je to vlastně logické, když se mění zatížení, hold nedomysleno.
ZX-12R naked

Uživatelský avatar
SumavaCZ
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 1906
Registrován: čtv bře 12, 2009 16:30:11
Bydliště: Klatovy

Re: Výměna oleje v předních tlumičích

Příspěvek od SumavaCZ » stř dub 17, 2013 18:29:09

No, před dvěma dny mi skončila záruka a dneska začaly téct vidle. Se asi poseru. Zase starosti...... :cry:
ZX-10R KRT Replica
CKC#1202

"Jak to má volant nebo kozy, tak s tím budou brzy problémy."

Uživatelský avatar
ZRX 1984
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 9171
Registrován: pon dub 07, 2008 12:57:06
Bydliště: Hradec Králové

Re: Výměna oleje v předních tlumičích

Příspěvek od ZRX 1984 » stř dub 17, 2013 20:07:11

SumavaCZ píše:No, před dvěma dny mi skončila záruka a dneska začaly téct vidle. Se asi poseru. Zase starosti...... :cry:
Prosím Tě, to není žádná velká položka. Jsou to jen gumová gufera..
ZZR 1400
ZRX 1200 R Edie Lawson 05
ZRX 1200 S alpský běžec
KLX 250
CKC #909

Uživatelský avatar
SumavaCZ
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 1906
Registrován: čtv bře 12, 2009 16:30:11
Bydliště: Klatovy

Re: Výměna oleje v předních tlumičích

Příspěvek od SumavaCZ » čtv dub 18, 2013 09:37:58

To jo, ale je to starost..... :cry:
ZX-10R KRT Replica
CKC#1202

"Jak to má volant nebo kozy, tak s tím budou brzy problémy."

Odpovědět