TEPLOMĚRY VODY A OLEJE

a taky vejfuky, brzdy, gumy a jiný drobnosti...
Odpovědět
Uživatelský avatar
panacea
Babyrider
Babyrider
Příspěvky: 34
Registrován: pát črc 04, 2008 19:54:46
Bydliště: Východní čechy

TEPLOMĚRY VODY A OLEJE

Příspěvek od panacea » sob srp 02, 2008 13:36:56

..tak jsem zase zaexperimentoval :-), jelikož jsem chtěl přesný teploměr na vodu (na olej zatím kašlu, je to daleko více složité-jak umístit sondu do oleje..), tak jsem se díval na netu po přesných teploměrech. LCD jsou k mání vcelku hodně, ikdyž noname, ale řekl jsem si kdyžužtakuž a dva dny hledal a hledal. Skončil jsem u toho, že chci LED displej - svítící segmenty.

Skončil jsem na Ebay a posléze přímo u firmy z USA - AUBER Instruments.

www.auberins.com

Prodávají teploměry pro různá odvětví (potravinářství, průmysl, auta,...). Jejich controlery jsou univerzální, dají se použít s velkým množstvím teplotních sond (K-type, PT100,...) a tak jsem objednal platinové čidlo PT100 a jeden EGT controller (dá se s ním měřit i teplota výfukového potrubí, resp. plynů v potrubí...

PT100 je platinová a s ní se měří až do cca 600st.C s rozlišením na desetiny. Instalace jednoduchá.

Controllery jsou většinou na střídavý i stejnosměrný proud, který začíná na cca 85V, což je pro moto nesmysl, ale nabízejí také verze na 12VDC, stačí jen prolistovat nabídku.

S dopravou do ČR to vychází +/- na 1200-1500,-Kč podle typu sondy a controlleru, což je za tak kvalitně zpracovaný nářadíčko navíc pěkně zakrytované přijatelné.

Jinak další funkce jsou:

- min a max teplota
- alarm při dosažení nastavené teploty (bzučák nebo dioda)
- regulace kontrastu LED
- možnost připojení velkého množství různých sond (s různými tepl. rozpětími)
- a mnoho a mnoho dalšího, mrkněte ne jejich web.

obázek controlleru pro zabudování do panelu (tento jsem objednal)
Obrázek
čidlo PT100 (vodiče délka 2m, sonda průměr 4mm a délka 50mm)
Obrázek
ZX7R 1996

Uživatelský avatar
Dargas
Easy slider
Easy slider
Příspěvky: 832
Registrován: čtv črc 27, 2006 18:00:24
Bydliště: okr. Jihlava

Příspěvek od Dargas » ned srp 03, 2008 13:02:02

zni to celkem zajimave :-)

nic ve zlym, jen se chci zeptat:

dejme tomu ze vsechno nainstaluju, bude to fachat a uvidim kolik je prave teplota vody.
Ale funkci termostatu to neovlivni, nebo jo? tj. chlazeni bude fungovat naprosto
stejne jako predtim, jen uvidim nejaky cislicka na palubce.
Mozna sem to tak uplne nepochopil, ale k cemu to teda presne je?
Chapal bych teplomer oleje, pro informativni prehled teploty oleje, pac pokud
to vim spravne, tak v olejovym okruhu asi zadnej termostat neni, ze?
Takze proste kdyby nahodou telota oleje vylitla, aby o tom clovek vedel a ubral, zastavil atd.
ikdyz by se to stejne stat nemelo.

Ale chapu ten pocit, ze vim "kolik tam je"
sam mam teplomer oleje a malem koukam vic na teplomer nez na cestu:-)
CKC # 594

Uživatelský avatar
Matyband
Easy rider
Easy rider
Příspěvky: 170
Registrován: stř črc 02, 2008 19:15:26
Bydliště: Praha-Spořilov

Příspěvek od Matyband » ned srp 03, 2008 14:25:11

hele je to moc zajimavy!! ale me by to asi neslo udelat na kmxku???
KAWASAKI Z750 r.v.2006
KAWASAKI KMX 125

Uživatelský avatar
panacea
Babyrider
Babyrider
Příspěvky: 34
Registrován: pát črc 04, 2008 19:54:46
Bydliště: Východní čechy

Příspěvek od panacea » ned srp 03, 2008 15:09:27

..jde to namotovat všude, kde je instalováno nějaké čidlo teploty. Například já mám čidlo na chladiči pro spínání větráku a dále jiné čidlo na rouře od chladiče pro snímání teploty vody pro měřák na palubovce. A právě místo tohoto čidla i standardního měřáku tam instaluju tohle.

Původní čidlo s kabelem jsem vyjmul ze šroubu co zasahuje do trubky (tady to šlo, ale asi spíš vyjmete celej šroub i s čidlem a na místo něj tam dáte tohle (resp. tu sondu), nebo snímač ponecháte, změříte jeho parametry (odpor, impedanci,..) a na ty dráty zapojíte ten controller.

Controller-displej je jen monitorovací a přepočítávací jednotka, žádný termostat to neovlivní, páč se to na termostat nemontuje ! Montuje se to na čidlo snímání teploty oleje nebo vody nebo plynu nebo něčeho jiného. Ten controller umí pracovat s mnoha druhy sond, takže je univerzální. Já jsem si k tomu koupil i tu sondu, kterou narvu do díry po předchozí sondě. Vysoká přesnost PT100 je zde zaručena.

Navíc, controller snímá data 4x za vteřinu, takže se teplota (veličina) mění rychle dle aktuálního stavu. Můj předchozí noname LCD teploměr se aktualizoval až po 10 vteřinách a za tu dobu je to potom moc skokové, navíc nebyla zde garantována jeho přesnost, tohle je uplně o něčem jiném, jiná kategorie i oproti analogovému budíku z přístrojovky a navíc to je prťavé 48x24x75mm. Sondu si můžete zakoupit dle gusta typ K, PT100,...

Na olej to jde samozřejmě také, určitě máte na motoru čidlo teploty oleje, takže na to čidlo by se to napojilo, nebo by se koupila sonda, není problém. Používaj to i na měření plynů, kávy v kávovaru, a spousty dalších aplikací na co si kdo vzpomene...ten controller má široký okruh použití.

Některé verze umí i posílat signál o teplotě do dataloggeru pro analogový záznam, alarm pro dosažení minima, maxima, připojení bzučáku při dosažení meze, regulace kontrastu displeje, paměti na min a max včetně času,....

myslím, že není problém to dát na jakoukoliv motorku co má alespoň nějaké čidlo teploty a pokud nemá, není problém koupit sondu a potom ji na měřené místo instalovat, sám uvažuji nad tím, jak zátkou pro plnění oleje povedu nějakou sondu na měření teploty oleje...ale ta sonda bude muset být vodotěsná a nebude to již taková sranda.
ZX7R 1996

Uživatelský avatar
MMKS
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 2516
Registrován: stř bře 21, 2007 18:28:49
Bydliště: okr. Břeclav

Příspěvek od MMKS » ned srp 03, 2008 15:38:23

no ono mylsím nebyl dotaz na co všechno se to dá dát, ale hlavně proč to tam vůbec dávat. Co mě to řekne, jestli mám teplotu 95 nebo za 4 sekudny 95,7? To místo jízdy budeš spíš sledovat milion údajů.
ZX-12R naked

Uživatelský avatar
Dargas
Easy slider
Easy slider
Příspěvky: 832
Registrován: čtv črc 27, 2006 18:00:24
Bydliště: okr. Jihlava

Příspěvek od Dargas » ned srp 03, 2008 16:29:50

MMKS píše:no ono mylsím nebyl dotaz na co všechno se to dá dát, ale hlavně proč to tam vůbec dávat. Co mě to řekne, jestli mám teplotu 95 nebo za 4 sekudny 95,7? To místo jízdy budeš spíš sledovat milion údajů.
jj, presne tak, proc tam davat jinej teplomer, kdyz uz tam jeden je?
kdyby tam zadnej nebyl, tak bych to jeste chapal, ale tohle?
Nic ve zlym, ale nejni lepsi koupit neco jinyho za ty prachy?
Jak jsme tu rikali, chlazeni samotny to neovlivni, a jestli je na teplomeru udaj 91 nebo 92,4?
ne, fakt sorry, proste to moc nechapu.
CKC # 594

Uživatelský avatar
panacea
Babyrider
Babyrider
Příspěvky: 34
Registrován: pát črc 04, 2008 19:54:46
Bydliště: Východní čechy

Příspěvek od panacea » čtv srp 07, 2008 14:42:50

mám to tak, že jeden dám na měření vody a druhej na teplotu oleje. Pokud si myslíte, že 10s je krátká doba, tak si to nemyslím. Za tu dobu teplota stoupne klidně i o dost stupňů. Tenhle controller má tu vlastnost, že Vás varuje při dosažení nastavené teploty blikáním výstražné LED diody anebo pomocí bzučáku, který se dá připojit.

Neříkám, že to není hračka, já jsem na takovýhle věci zatíženej a to že ukazuje na desetiny? No a? Ten předchozí taky, jenže nebyl osvětlenej, tenhle osvětlení nepotřebuje, protože číslice svítí samy.

Po tom co jsem na netu koukal po různých digitálních moto teploměrech za ještě vyšší ceny (v ČR), tak tomuhle nesahaly ani po paty. Když někomu stačí analogovej budík, je to jeho věc, ten si to kupovat nebude. Pokud někdo teploměr na moto nemá, myslím, že tímhle by to mohl vyřešit.
ZX7R 1996

Uživatelský avatar
Dargas
Easy slider
Easy slider
Příspěvky: 832
Registrován: čtv črc 27, 2006 18:00:24
Bydliště: okr. Jihlava

Příspěvek od Dargas » čtv srp 07, 2008 22:00:03

dobre a co od toho teda cekas? Ze az to zablika pri teplote kterou nastavis tak zastavis a vypnes na chvili motor nebo.....?
Sak kdyz to bude potreba tak sam sepne vetrak na chladici, ne?
Nic proti, jen mi to prosim te vysvetli. Chapu tvoji "zatizenost" to jo, ale ucel tohoto?
CKC # 594

Uživatelský avatar
panacea
Babyrider
Babyrider
Příspěvky: 34
Registrován: pát črc 04, 2008 19:54:46
Bydliště: Východní čechy

Příspěvek od panacea » pát srp 08, 2008 11:49:03

on taky ne vždy to ale větrák stíhá v těch vedrech uchladit, např. při popojíždění ve městě. Nerad bych aby mi někde kapalina vylítla z expanzky a postříkala mne nebo abych poškodil a přidřel motor.

jinak nevím proč tady řešíš použití? Všem je jasné k čemu teploměr slouží, vlákno bylo založeno s tím, že se zde budou probírat různé typy a montáže teploměrů a ne proč je tam nedávat nebo psát co tím dotyčný sleduje. Když nechceš, neva, ale neplevel to tady zbytečnými dotazy, bude to tím víc nepřehledné. Pokud chceš po mně nějaké vysvětlení co odbočuje od tematu, piš do PM prosím. Děkuji.
ZX7R 1996

Uživatelský avatar
Dargas
Easy slider
Easy slider
Příspěvky: 832
Registrován: čtv črc 27, 2006 18:00:24
Bydliště: okr. Jihlava

Příspěvek od Dargas » pát srp 08, 2008 15:04:02

no tak sorry, no. (konecne jsi napsal prispevek, ze kteryho je jasny proc to chces - procs to nerekl hned?)
Tak me proste jen zajimalo proc vymejslis takovyhle veci, to snad neni tak strasny OT, ne?
Ano, zadny tipy co a jak namontovat nemam. (nikde jsem nevidel zminku, ze vyzadujes jen "montovaci" prispevky)
Ok, koncim s "plevelem"
CKC # 594

Uživatelský avatar
panacea
Babyrider
Babyrider
Příspěvky: 34
Registrován: pát črc 04, 2008 19:54:46
Bydliště: Východní čechy

Příspěvek od panacea » úte srp 12, 2008 12:26:06

..tak už je doma :-).

první postřehy ze zapojení:

- vcelku srozumitelný návod, během 5ti minut jsem to naprogramoval, připojil sondu. Ukazuje čitelně, celé to je tak malé, je to až pidi :-), lehké. Svítivost displeje lze regulovat jen ve 2 krocích, škoda. Jinak přesnost výborná a rychlost měření také, na motce to ještě nemám (dělám celou novou palubku), až to bude, hodím foto. Z USA to přišlo za cca 10dní v obálce.

Zatím mi to běží na 9V a 4.5V baterii dohromady (na samotnou 9V to neběželo). Píšou sice, že od 8.5 do 16.5V, ale musel jsem přidat na těch 12V. Čidlo PT100 měří s přesností 0.1 stupně C nebo F od -199.9 do +600 stupňů C.
ZX7R 1996

Uživatelský avatar
Jirka_Z
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 4237
Registrován: pon led 21, 2008 22:01:28
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka_Z » úte srp 12, 2008 12:50:00

:-) pak dej tu fotku
JAWA 350 Style OilMaster
ZZR 1.4 - 010 - Metallic spark black
CKC#824
...pursuit is futile...

Odpovědět