ABS chování, otestování?

Co se nevešlo jinam, manuály, foto a tak...
Uživatelský avatar
Blacky
Easy slider
Easy slider
Příspěvky: 683
Registrován: ned lis 10, 2013 18:37:45
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

ABS chování, otestování?

Příspěvek od Blacky » pát bře 01, 2019 10:11:11

Ahojky,

mě tak napadlo, že jelikož mám na Wiilíkovi ABS, tak vůbec netuším, jak se to vlastně chová. Chápu princip a doufám, že nebudu muset tak brzdit, aby se ABS aktivovalo, ale pro pořádek. :)

Existuje někde možnost si to zkusit? (bezpečně). Tj. třeba taková ta motorka s rámem, kde prostě drapnu za páčku a uvidím, co to dělá?

Asi by to ještě šlo na zadním, kde se dá smyk/nesmyk pohlídat. Ale na předním se dost bojím a až to přijde, tak netušim, jak zareaguju.
proces výběru - RS???
EX - K Vulcan S 2016 Willi
EX - K Z750R 2012 spark black
CKC#1597

Uživatelský avatar
KankX
Site Admin
Site Admin
Příspěvky: 9290
Registrován: pon kvě 07, 2007 13:16:13
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: ABS chování, otestování?

Příspěvek od KankX » pát bře 01, 2019 16:12:48

Nijak nezareagujes... prostě se to kolo nezablokuje. Když se ti to stane na "rolete", tak se jen budes modlit abys stihl zastavit...
----- (W) -----
young oldtimer
nekdo se zavodnikem narodi, jiny umira

Uživatelský avatar
Tilda
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 5495
Registrován: čtv říj 19, 2006 12:49:59
Bydliště: Praha

Re: ABS chování, otestování?

Příspěvek od Tilda » pát bře 01, 2019 17:21:32

Nesmíš se bát, prostě to zamáčkni naplno :D
ZRX1200R
ZRX1000RR
KX250F

Don't drink and drive, but smoke and fly :-)
#399#

Uživatelský avatar
Zubr
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 1079
Registrován: pon úno 06, 2006 17:20:28
Bydliště: Chomutov

Re: ABS chování, otestování?

Příspěvek od Zubr » pát bře 01, 2019 19:20:46

Neboj ABS tě nenechá upadnout, proto tam je. Dokonce bez abs, klidně můžeš cca do 1vteřiny zablokovat přední kolo. Pokud to podržíš nad vteřinu, zavání to pádem. Dobré je trénovat pouštěcí reflex, pro ty bez abs. :wink:
NINJA ZX 9R 2000 červená na negativu zelená=kawakamufláž woe
CKC#068

Řečník z aragonitových jeskyní

Uživatelský avatar
Munga
Easy rider
Easy rider
Příspěvky: 404
Registrován: ned led 20, 2008 19:13:11
Bydliště: Praha

Re: ABS chování, otestování?

Příspěvek od Munga » pát bře 01, 2019 20:24:12

Zadní kolo zašlápni klidně v menší rychlosti někde na prachu a nebo rovnou na silnici, to je uplně v poho i bez abs. Přední kolo si zkus na vteřinu zahamtnout třeba na mokré trávě při jízdě na jedničku abys začal věřit že se to opravdu protočí. Já ABS nemám, ale takhle jsem si to zkoušel když jsem s tím jel prvně na jiné mašině abych tomu začal věřit.
Při prudkém brždění na suché rovné silnici uděláš bez abs pěkné čáry předním kolem a v pohodě to ustojíš. ABS tohle pořeší za tebe.
Fakt TVRDÉ nouzové brždění je potřeba potrénovat protože tady jde o krk a když máš ABS tak se ho neboj využít naplno.
ZRX 1100 /99 Black
Kozí dech
Munga F4
Z900 RS

Uživatelský avatar
Zubr
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 1079
Registrován: pon úno 06, 2006 17:20:28
Bydliště: Chomutov

Re: ABS chování, otestování?

Příspěvek od Zubr » pát bře 01, 2019 21:23:22

Na mokré trávě nejspíš upadneš i bez brzdění. Za mě nezkoušet! :D
NINJA ZX 9R 2000 červená na negativu zelená=kawakamufláž woe
CKC#068

Řečník z aragonitových jeskyní

Uživatelský avatar
Munga
Easy rider
Easy rider
Příspěvky: 404
Registrován: ned led 20, 2008 19:13:11
Bydliště: Praha

Re: ABS chování, otestování?

Příspěvek od Munga » sob bře 02, 2019 06:59:24

Na jedničku tak 5km h a nohy těsně nad zemí, kolo se o kousek protočí a s menší čárkou zastaví. Zjistí že to funguje,nic víc.
Čistě teoreticky by se člověk mohl svalit, ale v tom případě by neměl raději jezdit na motorce a raději si zaplatit instruktora :D .
ZRX 1100 /99 Black
Kozí dech
Munga F4
Z900 RS

Uživatelský avatar
SumavaCZ
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 1903
Registrován: čtv bře 12, 2009 16:30:11
Bydliště: Klatovy

Re: ABS chování, otestování?

Příspěvek od SumavaCZ » sob bře 02, 2019 14:16:39

Na silnici až za tebou nic nepojede, tak vem za přední brzdu co to jde. Se budeš divit reakci motorky. Ona totiž přestane skoro brzdit. Poprvé když se mi to stalo, tak jak píše KankX. Brzdil jsem i očima, abych to včas zastavil. :shock: :shock: :shock:
ZX-10R KRT Replica
CKC#1202

"Jak to má volant nebo kozy, tak s tím budou brzy problémy."

Uživatelský avatar
Zubr
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 1079
Registrován: pon úno 06, 2006 17:20:28
Bydliště: Chomutov

Re: ABS chování, otestování?

Příspěvek od Zubr » sob bře 02, 2019 14:30:20

Mungo, tak to víš, že by mě motoškola určitě prospěla, ale za těch 6koliků si radši koupím nový gumy :mrgreen: . Ale docela by mě zajímalo jestli by jsi systém abs nedostal do úzkých na mokré trávě, ono roztočit zablokované kolo mokrou trávou která klouže jak led... :roll:
NINJA ZX 9R 2000 červená na negativu zelená=kawakamufláž woe
CKC#068

Řečník z aragonitových jeskyní

Uživatelský avatar
Zubr
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 1079
Registrován: pon úno 06, 2006 17:20:28
Bydliště: Chomutov

Re: ABS chování, otestování?

Příspěvek od Zubr » sob bře 02, 2019 14:41:40

Jo a v uživatelském manuálu pro GTR píšou, že abs není funkční při rychlosti nižší než 6 km/h . Tak ten pád při 5 km/h je zaručen a ještě budeš na fóru řešit, že abs nefunguje :lol:
NINJA ZX 9R 2000 červená na negativu zelená=kawakamufláž woe
CKC#068

Řečník z aragonitových jeskyní

Uživatelský avatar
Zubr
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 1079
Registrován: pon úno 06, 2006 17:20:28
Bydliště: Chomutov

Re: ABS chování, otestování?

Příspěvek od Zubr » sob bře 02, 2019 15:00:55

Je pravda, že ze 100km/h abs prodlouží brzdnou dráhu cca 2metry proti profíkovy co umí brzdit na hraně. Ale kdo z nás to taky tak umí? Nehledě na to, brzdit v krizové situaci při max. leknutí, kdy to zamačknete max. silou, tak jste rádi, že to abs máte a zachrání vám život, nebo jen zbytečný pád. A ať mě nikdo netvrdí, že umí při max. leknutí brzdit jak Valentino, ten by možná taky upadl.

Bohužel najet před křižovatkou na roletu je problém pro abs, ale i bez abs nesmíte brzdit naplno! Lepší předpokládat že tam ta past je a přizpůsobit rychlost :wink:
NINJA ZX 9R 2000 červená na negativu zelená=kawakamufláž woe
CKC#068

Řečník z aragonitových jeskyní

Uživatelský avatar
Zubr
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 1079
Registrován: pon úno 06, 2006 17:20:28
Bydliště: Chomutov

Re: ABS chování, otestování?

Příspěvek od Zubr » sob bře 02, 2019 21:31:36

Blacky, dobré je vyzkoušet si funkci abs i na vodě. Neuvěříš, že je možné tak účinně zastavit a věř že strach by ti nedovolil bez abs takto rychle zpomalovat.
Jo a na You Tube je spousta videí testů ABS
NINJA ZX 9R 2000 červená na negativu zelená=kawakamufláž woe
CKC#068

Řečník z aragonitových jeskyní

Uživatelský avatar
Munga
Easy rider
Easy rider
Příspěvky: 404
Registrován: ned led 20, 2008 19:13:11
Bydliště: Praha

Re: ABS chování, otestování?

Příspěvek od Munga » ned bře 03, 2019 14:22:53

Zubr píše: sob bře 02, 2019 14:41:40 Jo a v uživatelském manuálu pro GTR píšou, že abs není funkční při rychlosti nižší než 6 km/h . Tak ten pád při 5 km/h je zaručen a ještě budeš na fóru řešit, že abs nefunguje :lol:
Hele já nestudoval manuál,ale to říkám z vlastní zkušenosti (mám od léta k užívání rok starého Verouše s ABS). Těch 5km beru odhadem, ok tak 6km :D - popustíš spojku a zahamtneš brzdu, kolo se protočí a nebo
uděláš čárku.
Nic víc,nic míň.
Samozřejmě že je nejlepší to zahamtnout na rovince třeba při kilu, ale já osobně jsem si to potřeboval vyzkoušet při jízdě krokem a pak jsem se už nebál to kdykoliv čapnout plnou silou.
Když zabrzdíš na ZRX z kila na nulu natvrdo tak děláš předním kolem dlouhé čáry a zadní se zvedá - člověk má pocit že to dobře brzdí než když zahamtnu na Verouši ABS , ale v krizové situaci se člověk většinou
lekne a přebrzdí.
Dnešní ABS jsou na tom dobře a na Verouši mi to drnčí před zatáčkou často, člověk se nemusí tak soustředit na brzdy.
Právě proto je dobré si všechny situace vyzkoušet a následně využívat naplno když už to tam je. Neřeš manuál a zmáčkni to naplno - nelze to položit. Já osobně jsem byl vždy proti elektronickým udělátkám co berou
jízdě emoce, ale dneska bych už motorku bez ABS nekoupil a klidně i nějakou trakci když pujde vypnout. Ono je to přesně to když prší a člověk musí někam dojet je to parádní věc.
ZRX 1100 /99 Black
Kozí dech
Munga F4
Z900 RS

Uživatelský avatar
Blacky
Easy slider
Easy slider
Příspěvky: 683
Registrován: ned lis 10, 2013 18:37:45
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: ABS chování, otestování?

Příspěvek od Blacky » pon bře 04, 2019 16:03:13

Mnoo projel sem ty videa na YT. Huuustyy, fakt to vypada uplne pohodově. Kua a ted se nebat a zamactnout to. Asik vjedu někde detem do piskoviste. :finga:
proces výběru - RS???
EX - K Vulcan S 2016 Willi
EX - K Z750R 2012 spark black
CKC#1597

Uživatelský avatar
Jirka_Z
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 4237
Registrován: pon led 21, 2008 22:01:28
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: ABS chování, otestování?

Příspěvek od Jirka_Z » úte bře 05, 2019 22:29:53

Easy, až pojedeš někdy za deště nebo jenom na mokrém asfaltu.
Klasika, dojíždíš do křižovatky, kde je taková ta silnější bílá čára ohraničující křižovatku (pokud možno nová), za deště pěkně klouže, jeď jak to půjde a před ní za to vem co to dá. Než na ní najedeš, budeš silně zpomalovat, jakmile na ní najedeš, ucítíš jak tě to pustí a jakmile jí přejedeš, budeš dál silně zpomalovat a když to klapne stihneš zastavit na tu kurwa svítící červenou na semaforu :D
Párkrát osobně vyzkoušeno, když si říkám, to ještě stihnu a ABS fakt funguje. Bez něj bych pár situací už asi neustál :oops: .
JAWA 350 Style OilMaster
ZZR 1.4 - 010 - Metallic spark black
CKC#824
...pursuit is futile...

Odpovědět