Jak zlepšit brzdy

a taky vejfuky, brzdy, gumy a jiný drobnosti...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMKS
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 2516
Registrován: stř bře 21, 2007 18:28:49
Bydliště: okr. Břeclav

Jak zlepšit brzdy

Příspěvek od MMKS » pon črc 27, 2015 16:24:43

Při minulé projížďce jsem měl pocit měkčích brzd a že jde páčka trošku víc dolů. Asi fakt jen pocit, ale uvědomil jsem si, že jsem dlouho nekontroloval stav brzdovky. Podle okýnka je to více méně naprd, protože je nádobka stejně vytočená podlé řídítek. Takže jsem ji otevřel (mám klasickou hranatou na dva šroubky) a zdálo se mě tam kapaliny míň a tak jsem tam podle oka trochu dolil.
Druhý den jsem jel s kamošem na Babu a když jsme si dali pauzu, zjistil jsem, že mám od něčeho zasranou nádrž i vidlici. Teklo z pumpy, respektive jsem nejdřív myslel, že je to gufero na tlumiči a pak jsem si všiml, že to trošku kapká z pumpy. Za jízdy ale naštěstí bez problémů.
Na místě jsem to rozdělal, brzdovky dost, srovnal těsnění a zase dotáhl a naštěstí zase po celou dobu v pohodě.
Čím to bylo? Blbě jsem zaklapl těsnění (dotažené nafest) ? Že by tam bylo víc brzdovky, to bych šel asi na hubu přes přední, pumpou by se přece dostat ven neměla a spíš by blokla brzdiče...


vyřešeno/změněno
Naposledy upravil(a) MMKS dne úte črc 28, 2015 18:24:39, celkem upraveno 1 x.
ZX-12R naked

Uživatelský avatar
misak39
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 5041
Registrován: pát kvě 19, 2006 01:04:55
Bydliště: Králíky

Re: Moc brzdovky?

Příspěvek od misak39 » úte črc 28, 2015 09:06:04

to těsnění má nahoře takovou harmoničku, která vyrovnává vzklej podtlak, a taky má v sobě dírku. Možná kombinace obojího - přiskříplé těsnění + moc kapaliny.
Už mi to taky jednou vyblilo, když jsem přelil.
babička GPZ 500 a vnučka ZX900B
*CKC 102*

Uživatelský avatar
MMKS
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 2516
Registrován: stř bře 21, 2007 18:28:49
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Jak zlepšit brzdy

Příspěvek od MMKS » úte črc 28, 2015 18:36:01

OK dík, uklidnils :wink: (samozřejmě ještě zkontroluju)
A když už jsem otevřel téma brzd. Furt ten pocit z brzd je takový rozpačitý, poměrně vysoká váha a tupé brzdy se dost projevují na jízdě. Ono to brzdí a stačí 1-2 prsty, ale prostě chybí tomu taková ta jedovatost. Vyřešilo by třeba našetřit na radiální pumpu, nebo je to víc kompletnější a změna jen pumpy se moc neprojeví? Budu muset čase řešit i koutouče, protože jeden je asi nakoplý, protože při určité rychlosti a určitém tlaku na brzdy to trošku kope, ale je to fakt jen když člověk trefí brždění z rychlosti X na Y, protože jindy se to neprojeví.
Destičky mám tuším SBS (nebo EBC teď už nevím), pancéřové hadice, zavrzdušněné to není. Když jsem to půjčil kamošovi, co mi to opravuje a dělá stunt, tak to postavil v klidu na přední :shock: , takže to brzdí, ale chybí mě tomu taková ta lehkost, jedovatost, nevím jak to napsat.
Vím, že srovnávat to třeba s Tuonem s jeho váhou a brzdama Brembo je to nesmysl (ale aspoň se k tomu přiblížit by bylo fajn), ale minule jsem zkusil starou VFR800 a i tam byly ty brzdy ostřejší.
ZX-12R naked

Uživatelský avatar
SumavaCZ
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 1903
Registrován: čtv bře 12, 2009 16:30:11
Bydliště: Klatovy

Re: Jak zlepšit brzdy

Příspěvek od SumavaCZ » stř črc 29, 2015 08:41:26

Vyměnit destičky za jinou směs. Mě to pomohlo a dost rapidně. Při prvním brzdění jsem málem hópnul přes řídítka........
Nevím co dává za směs kawa, ale po výměně za sintrované to fakt brzdí.
ZX-10R KRT Replica
CKC#1202

"Jak to má volant nebo kozy, tak s tím budou brzy problémy."

Uživatelský avatar
Jirka_Z
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 4237
Registrován: pon led 21, 2008 22:01:28
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zlepšit brzdy

Příspěvek od Jirka_Z » stř črc 29, 2015 10:01:29

Destičky udělají hodně, ale obvykle je to vždy kompromis mezi výdrží / cenou / účelem použítí
JAWA 350 Style OilMaster
ZZR 1.4 - 010 - Metallic spark black
CKC#824
...pursuit is futile...

Uživatelský avatar
MMKS
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 2516
Registrován: stř bře 21, 2007 18:28:49
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Jak zlepšit brzdy

Příspěvek od MMKS » stř črc 29, 2015 17:24:15

Dík, kdyby to bylo jen destičkama bylo by fajn, ale moc se mě tomu nechce věřit. Na bývalém ZRX jsem právě dával SBS a první jízdu jsem byl mile překvapený, pak jsem si buď zvykl, nebo se mě to prostě zdálo stejné jak před tím.
Kvůli tomu zlepšení jsem dával SBS zase a mezi minulýma deskama (nevím, byly tam od koupi) a současnýma nepozoruju rozdíl. Takže btw. co doporučujete Nissin?
A ještě dají se kotouče rozumně rovnat, nebo je nutné hned měnit? - Téma na zimu. Ale vidlice repasované, ložiska v krku řízení nové, brýle na míru, takže nic jiného mě nenapadá . Ještě oskákaná přední pneu, budu muset někdy zkusit funglovku :-D
ZX-12R naked

Uživatelský avatar
Jirka_Z
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 4237
Registrován: pon led 21, 2008 22:01:28
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zlepšit brzdy

Příspěvek od Jirka_Z » čtv črc 30, 2015 08:10:00

Já se v tom nevyznám, kupuju jenom originál co mi řekne Havrda v Hradci, ale zeptej se Zubra, ten vím, že zkoušel různé...
Jinak nové přední pneu brzdám asi tolik nepomůže, ale mnohem lépe se s ní jezdí, vždy měním obě najednou...
JAWA 350 Style OilMaster
ZZR 1.4 - 010 - Metallic spark black
CKC#824
...pursuit is futile...

Uživatelský avatar
Méďa
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 1147
Registrován: pon kvě 23, 2011 08:48:35
Bydliště: Liberec

Re: Jak zlepšit brzdy

Příspěvek od Méďa » stř srp 05, 2015 16:57:53

Možná už pozdě, ale někde jsem to na foru psal.
Desky
-desky jsem zkoušel, co to šlo- Feroda různá, Bremba... sintrované, obyčejné....nakonec jsem letos skončil u Nissinu.
-na první cvaknutí nic moc, ale jak jsou trochu teplé :shock:
- mají nevýhodu, a tou je hluk při brždění :D
Kotouče
-nechal jsem v zimě na motokotouce.cz udělat obruče a spokojenost 8) tvar mám standardní
Brzdiče
-experimentů s odvzdušňováním jsem taky popisoval( včetně tlaků, podtlaků a všeho naklápění nádobky, bez destiček, s destičkami,se zatlačenými pístky, každý pístek nadoraz, promazání pístků spec. mazadlem a a a a a a a a a gumicukování páčky přes noc.......)
Hadice
-nové pancéřky, od nádobky každá zvlášť
Brzdový válec
-nové díly, repase výměnou dílů
Kapalina
-sem a tam možná tak 4 litry :lol:

Výsledek
-páčka není úplně kamenná, ale po malém zahřátí brzdí fakt dobře :lol: , tlumiče nadoraz a hup. Hodně budou dělat gumičky v brzdičích (a že jich tam je) . Stačí, když budou váznout a trochu víc vracet pístky zpět do brzdíče a pak pumpa nestíhá.

Jen pro info-zkus namačkat několikrát rychle páčku, co to jde. Gumicukem nebo něčím jiným ji hned přitáhni k heftu. Ráno, když ji povolíš, tak bude vše super-páčka bere hned na 1 centimetru. Když vyjedeš, tak po celou dobu se určitě brzdy "zlepší". Vyzkoušená blbost-až to necháš hodinu dvě stát, tak se vše vrátí pomalu do původních kolejí. Jen se pístky se starými gumičkami vrátí na své původní místo. Pokud je tam vzduch, tak stejně nikam nezmizel a pocit je fuč.
od 49,9 do 1199 ccm

Uživatelský avatar
Munga
Easy rider
Easy rider
Příspěvky: 404
Registrován: ned led 20, 2008 19:13:11
Bydliště: Praha

Re: Jak zlepšit brzdy

Příspěvek od Munga » stř kvě 18, 2016 22:55:19

Chci si dát ještě jednou odvzdušnování když mám dole kola a zkusit všechna brikule o kterých se psalo,ale jedna otázka - mám brzdiče propojené na jedné hadici a odvzdušnuji 1 bližší,2 vzdálenější brzdič.
Je to tak přece správně?


Proběhl týden a opět jsem zkusil všechna brikule co se na foru píše a brzda není tak tvrdá jak bych čekal,ale porovnával jsem s novou Z8 bez pancířek a nemá to moc jiné než já. Zřejmě trochu gumičky,ale na funkci živočicháře to vliv nemá a tak končím hon na kamennou páčku.
ZRX 1100 /99 Black
Kozí dech
Munga F4
Z900 RS

Uživatelský avatar
MMKS
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 2516
Registrován: stř bře 21, 2007 18:28:49
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Jak zlepšit brzdy

Příspěvek od MMKS » sob črc 30, 2016 18:42:18

takže po tom, co brzdy byly čím dál horší, brzdiče i přes čištění stále víc zůstávaly viset jsem se rozhodl pro radikální krok a vyměnil jsem vše. Pumpu (radial Nissin), třmeny - Nissin z CBR, desky Nissin a samozřejmě potřebné adaptéry. Kdyby někdo potřeboval, tak odměřené už to je, takže výroba je už otázkou chvilky. Zatím jsem si to jen vezl domů a i když jsou ještě nové desky, tak výsledek nesrovnatelný.
Na druhou stranu bez brzdy to taky je zajímavé ježdění :-D. Jezdil jsem jako "vodič" pro manželku, takže všechno plynule a některé zatáčky o to rychleji. Ale krizovku bych s tím zažít nechtěl.

Obrázek
ZX-12R naked

Odpovědět