konečně vím, jak funguje boxer od BMW :)

Opravdu o všem - od špendlíku po lokomotivu
Odpovědět
Uživatelský avatar
GEORG
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 3823
Registrován: pon kvě 29, 2006 21:24:42
Bydliště: Brno

konečně vím, jak funguje boxer od BMW :)

Příspěvek od GEORG » stř srp 10, 2011 11:03:01

Nevím, kdo už mi tady v klubu tvrdil, že boxer od BMW funguje tak, že mu písty jsou současně na stejnou stranu. Dokonce mi tvrdili, že když zatáhnu za heft, tak motorka táhne k jedné straně.

Tak jsem to prověřil a je to PIČOVINA ! Písty jsou normálně od sebe a k sobě, v žádném případě ne současně na stejnou stranu.
Takže ne vždycky věřit tomu, co kdo nakuká :)

http://www.bmwgs.cz/articles.php?article_id=53

GEORG
ZX10R KRT 2016

CKC#317

Uživatelský avatar
marek
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 2047
Registrován: úte čer 27, 2006 14:38:27
Bydliště: Brno

Re: konečně vím, jak funguje boxer od BMW :)

Příspěvek od marek » stř srp 10, 2011 12:28:16

Voe jak současně na stejnou stranu ?! Víš jak by to vibrovalo ! Ale když zatůruješ tak se fakt "hejbne" do protipohybu rotace motoru (pokud tomu nedokázali v poslední době vnutit nějaké supervyvažováky). Holt akce vyvolá reakci, fyziku neoblafneš. Ale třeba u Guzzin s tím jejich véčkem je to mnohem výraznější . . . proč to řešíš, chceš boxera?
ZRX1200(05) evo S->N->R
ZX6R(07) for circuit only
ZX6R(03) fufík bullet
KZ750(76) cafe
CKC#367

Uživatelský avatar
KankX
Site Admin
Site Admin
Příspěvky: 9300
Registrován: pon kvě 07, 2007 13:16:13
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: konečně vím, jak funguje boxer od BMW :)

Příspěvek od KankX » stř srp 10, 2011 12:29:34

kdyz zatahnes za heft, tak ti to samozrejme hodi motorkou do strany, ale neni to pistama, nybrz rozvodama, setrvakem... osobni zkusenost da mnohdy vic nez teoreticke clanky ;-)

a v nadpisu pises ze vis jak funguje a to ti muzu popsat jednim slovem... jako VIBRATOR :-D
----- (W) -----
young oldtimer
nekdo se zavodnikem narodi, jiny umira

Uživatelský avatar
Tilda
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 5502
Registrován: čtv říj 19, 2006 12:49:59
Bydliště: Praha

Re: konečně vím, jak funguje boxer od BMW :)

Příspěvek od Tilda » stř srp 10, 2011 13:58:39

KankX píše:kdyz zatahnes za heft, tak ti to samozrejme hodi motorkou do strany, ale neni to pistama, nybrz rozvodama, setrvakem
presne receno momentem setrvacnosti :) klikovka, kardan- oboje ma osu ve smeru jizdy a kdyz se zrychli nebo zpomali pohyb tak tam pusobi moment setrvacnosti ktery pak zpusobi naklaneni do strany :) asi spis ta klikovka nez kardan, preci jen tam jsou o dost jiny otacky

a neco podobnyho vyuzivaj i treba motokrossari, nebo spis kaskaderi kdyz skacou- kdyz potrebujou za letu prizvednout predni kolo tak pridaji plyn, kdyz jdou moc na zada a potrebujou dostat predni kolo niz tak zadni kolo pribrzdi. zase diky momentu setrvacnosti zadniho kola :)

(ted doufam ze s timhle moc nekecam, ale u toho bmw to tak opravdu je :lol: )
ZRX1200R
ZRX1000RR
KX250F

Don't drink and drive, but smoke and fly :-)
#399#

Pavel ZRX
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 2383
Registrován: pon srp 07, 2006 21:45:17
Bydliště: Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Re: konečně vím, jak funguje boxer od BMW :)

Příspěvek od Pavel ZRX » stř srp 10, 2011 22:09:38

BMW má ojnice na klikovce uloženy každou na samostatném čepu po 180 stupních, tzn písty jdou k sobě a od sebe. Nevím, jestli je nějaký boxer motor s ojnicemi na jednom společném čepu, tak , jak píše Georg, že by písty chodily souběžně .U V- motoru např. Suzuki SV jsou ojnice na jednom čepu. Tilda i KanX ty setrvačný hmoty hezky popsali, podélný uložení kliky, převodovky a kardanu je dobrý akorát v autě.
ZRX 1200 R

Uživatelský avatar
GEORG
Ghostrider
Ghostrider
Příspěvky: 3823
Registrován: pon kvě 29, 2006 21:24:42
Bydliště: Brno

Re: konečně vím, jak funguje boxer od BMW :)

Příspěvek od GEORG » čtv srp 11, 2011 12:47:14

Kamos koupil 12-ku adventure, tak jsem ho chtel oslnit znalostma:) Vždycky se mi to zdalo divne, ale nikdy jsem to neproveroval. Ted uz vím:)

G
ZX10R KRT 2016

CKC#317

Odpovědět